6. 2. 2025

Ján a Martina, prečo museli byť zabití najneskôr v stredu, ale nie skôr?

V dnešnej analýze identifikujeme dôvody, prečo Ján Kuciak a Martina Kušnírová museli byť zavraždení najneskôr 21.02.2018. Hlavný dôvod bol, že v tom istom čase, kedy malo dôjsť k publikovaniu článku, malo dôjsť aj k dlhodobo plánovanému zatknutiu Antónina Vadalu na pozadí utajovanej medzinárodnej policajnej operácie. Ak by Vadalove zatknutie nastalo ešte pred publikovaním článku, roky pripravovaná talianska stopa by sa rozpadla. Oligarchické médiá by potom nemohli tvrdiť, že 'Ndrangheta je napojená na Úrad vlády a Róberta Fica, ktorý ju kryje a že Kuciaka zabili pretože toto prepojenie odhalil.

V tomto videu sa Vagovič obáva, že ak by aj vyšetrovatelia chceli ísť do hĺbky, trošku majú zviazané ruky v tom zmysle, že predsa len tie kontakty talianskej mafie na Slovensku idú ku Smeru a tým pádom nebudú môcť byť až taký dôslední. Toto Vagovičove tvrdenie bude konfrontované so skutočnosťou, pretože s tým nevyhnutne súvisí čas vraždy. A mimochodom najväčší biznis s Vadalom robila Penta a Aktuality to kryli spolu so všetkými pseudo investigatívnymi novinárskymi združeniami presstitútov, ktorí sa na tejto psychologickej operácií podieľali.



Červená volavka

Od Vagoviča tento naratív o falošnej talianskej stope začali šíriť svetové médiá. Napríklad The Times zverejnil článok Populistický slovenský líder Robert Fico riadil zločinecký gang zo svojej kancelárie, tvrdia prokurátori.

Mediálna diskreditačná kampaň na očerňovanie Smeru pokračovala aj rok po Kuciakovej vražde. 30.03.2019 zve­rejnil denník SME článok Taliani zachytili stovky volaní medzi Vadalom a Troškovou, keď bola u Fica. Zabudli dodať, že stovky týchto telefonátov sa uskutočnilo ešte pred nástupom Troškovej na Úrad vlády.

Niektoré protislovenské presstitútky v sebe našli priam umelecké kvality. Vzťahu medzi Vadalom, Troškovou a Ficom sa venoval aj Martin M. Šimečka z Denníka N. V komentári s názvom Slovensko, krajina volaviek ho prirovnáva k špionážnemu thrilleru Červená volavka, v ktorom ruská tajná služba tvrdo trénuje bývalú baletku, aby sa naučila využívať svoje telo ako návnadu, na ktorú zaberie aj ten najobozretnej­ší muž.

„Trošková bola Vadalova volavka“, dodáva Šimečka. V normálnom štáte by sme podľa Šimečku nepotrebovali poznať obsah rozhovorov medzi Troškovou a Vadalom, aby bolo každému jasné, že Fico ako premiér ohrozil bezpečnosť štátu a že aj ako predseda vládnej strany je pre štát veľkým rizikom. „Keby bol Smer normálna politická stana, Robert Fico by dnes nemohol byť ani len jej členom,“ píše Šimečka, ktorého financoval Soroš, aby rozvracal slovenskú vládu za Mečiara. Za to mu posielame pozdrav vo forme trestného oznámenia za vlastizradu.

V roku 2020 Investigatívne centrum Jána Kuciaka zverejnilo nové zistenia z tzv. „Kočnerovej knižnice“ Komunikáciu Troškovej a Vadalu z roku 2014, je plná hádok. Hodnovernosť tohto zdroja je diskutabilná, ale to najhoršie, čo sa im podarilo nájsť, bola komunikácia cez Threemu v roku 2017.

Aplikácia Threema, 15. a 16. 3. 2017

Vadala: Papera prosím tá zistuj a rob niečo žeby dali za riaditeľa na colníci do Michalovce ten pekarik lebo skrachujeme keď dajú iný ch*j
Trošková: Do p*ce, si myslis, ze ja som retardovana???!!! Staci mi to raz napisat. Vadala: Prepáč nechcel som tá pochybnit len že sme dali z Bruno veľké peniaze na kauciu do Turecka a prídeme o tím keby neurobíme prácu a bez toho človeka nie vieme lebo nestiahne nakladať kamiónu na čas pracovne dobe a koniec som nervózni lebo všetko stoj a jediná ty môžeš trocha pomoc prepáč Trošková: Pytala som sa a minister povedal, ze on take veci neriesi. Takze sa musim opytat na vychode alebo priamo na vedeni colnice.

Riaditeľom Colného úradu v Michalovciach sa však „Pekarik“ nestal.

Kto skutočne podnikal s Vadalovcami

Kým svetové média šírili dezinformácie, že Róbert Fico riadil taliansky zločinecký gang zo svojej kancelárie, v skutočnosti bol obchodným partnerom Antonina Vadalu cez svoje spoločnosti Aspin a Zet partner Jozef Špirko.

Jozef Špirko – bývalý žralok z PENTY, víceprezident Republikovej únie zamestnávateľov a ten, ktorý písal niekoľkým politickým subjektom stranícke programy a to hlavne strane Igora Matoviča OĽANO.

Okrem iného bolo o ňom počuť aj v súvislosti s niekoľkoročným súdnym bojom o spoločnosť Ekotrend Myjava a dve poľnohospodárske družstvá – PD Poriadie a PD Polianka.

Spoločnosť Aspin – dnes už bývalého partnera finančnej skupiny Penta Jozefa Špirka – kúpila v roku 2011 časť pivovaru v Rimavskej Sobote. Druhú časť až do nedávna vlastnila spoločnosť Terra real, ktorá patrí VADALOVCOM. Po zatknutí Antonina Vadalu a jeho vydaní do Talianska, kúpila túto druhú polovicu pivovaru ďalšia Špirkova spoločnosť Zet partner, ktorá je zo 100% vlastnená spoločnosťou Aspin.

Čitateľ, ktorý si chce tieto skutočnosti overiť, si môže otvoriť kataster portál. V rámci vyhľadávania zadá katastrálne územie Rimavská Sobota a číslo listu vlastníctva 3800. Na ňom nájde jediného vlastníka Zet Partner, s.r.o., so sídlom Digital Park II Eisteinova 23, Bratislava. Kde je ako titul nadobudnutia uvedené: Zmluva o predaji časti podniku V 3592/2019, povolená dňa 17.12.2019 – 2388/2019. To je tá časť pivovaru, ktorú Špirkova spoločnosť Zet partner odkúpila po zatknutí Vadalu.

Ak sa pozriete na list vlastníctva č. 5688, ako výlučného vlastníka tam nájdete spoločnosť Aspin, a.s., so sídlom Digital Park II Einsteinova 23, Bratislava, 851 01, IČO:36331937. A tam je v titule nadobudnutia uvedené: Kúpna zmluva V 1881/2011 – 1316/2011. Čo znamená, že túto časť pivovaru kúpila Špirkova spoločnosť Aspin už v roku 2011.

Ešte 29.3.2018 Aktu­ality.sk napísali článok #AllForJan: Ako Vadalovci zlikvidovali firmu, ktorá mala obchodovať s drogami. Článok popisuje ako Antonino Vadala financoval podľa talianskych vyšetrovateľov drogový biznis cez svoju firmu Terra Real. Tá sa však v roku 2016 ocitla vďaka svojim vlastníkom vo finančných problémoch, hlavne pre pôžičky, ktoré si rozdávali majitelia sami sebe, či blízkym podnikateľom. Samozrejme nechýbajú prepojenia na Troškovú. Terra Real požičala 202-tisíc EUR firme Gia Management, ktorú v minulosti vlastnila premiérová asistentka a štátna radkyňa Mária Trošková či Antonio Vadala a Pietro Catroppa. O Špirkovej spoločnosti Aspin však ani slovo.

O nejaký čas neskôr, až 10.2.2020 Aktu­ality.sk vydali pokračovanie: K majetku Vadalovej firmy, cez ktorú robil drogový biznis, sa dostal bývalý partner Penty. Hlavné posolstvo je ale stále len o Ficovi. Eseročka odsúdeného Taliana Antonina Vadalu Terra Real skončila v konkurze, pretože vo veľkom požičiavala peniaze spriazneným a blízkym osobám. Požičala aj firme, v ktorej v minulosti figurovala bývalá štátna radkyňa z éry Robeta Fica, Mária Trošková. Najhodnotnejším majetkom vo firme bol priemyselný areál v Rimavskej Sobote. Keďže Špirko odkúpil pohľadávku v rámci konkurzu od Poštovej banky, dokázal sa tak dostať k tejto nehnuteľnosti. O Špirkovej spoločnosti Aspin znovu ani slovo.

Ak by sme parafrázovali Aktuality ako pri RD Dvorianky, tak by sme mohli povedať, že aj takto sa cez pivovar v Rimavskej Sobote stretáva biznis Jozefa Špirku z Penty s drogovým biznisom Vadalovcov z Kalábrie.

Otázkou je, prečo sa nikto z novinárov nezaujímal o túto časť biznisu Vadalu a o to, aký veľký bol tento biznis medzi Pentou a Vadalovcami? Odpoveďou je, pretože sa o Talianoch nesmelo písať. Slávne Aktuality.sk, České centrum pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz, talianska novinárska organizácia IRPI (Investigative Project of Italy) a medzinárodná organizácia OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). Čo je toto za novinárov, čo nedokážu na googli zistiť z otvorených zdrojov verejne dostupné informácie o vlastníkoch nehnuteľností či prepojení firiem? Todová, Bárdy, Vagovič a ostatní, čo sa Kuciakovým témam po jeho smrti akože venovali. Sú to len Lipšicovi a Haščákoví zapredanci a hlupáci.

A čo taký Tom Nicholson. Kamaráti sa s Lišpičom aj Haščákom? Neprišiel na prepojenie s Pentou? Zatajil ich obchodné vzťahy úmyselne a účelovo, aby kryl skutočných objednávateľov? Vadalu akosi rýchlo zatkli a ešte rýchlejšie vydali do Talianska, čo je pochopiteľné, keďže potrebovali zahladiť stopy po obchodných stykoch so Špirkom z Penty. Veď čo keby začal Vadala na Slovensku spievať. To by sa asi Špirko so Slávom zapotili.

Okrem toho, v Rimavskej Sobote sa páči aj rodine samotného Jaroslava Haščáka. Jeho brat Miroslav Haščák v roku 2010 cez svoju spoločnosť H-REAL vstúpil do spoločnosti ELITON, ktorá v tom čase vlastnila areál bývalého cukrovaru v Rimavskej Sobote. Spoločnosť Eliton v čase, keď do nej vstúpila Haščákova spoločnosť H-REAL ponúkla areál bývalého cukrovaru do predaja formou dobrovoľnej dražby a v tej ho získala spoločnosť RS – real, ktorá sa do roku 2010 nazývala Medicínské Technologie a vlastnil ju penťácky ProCare. Po zmene názvu tejto spoločnosti sa jej jediným spoločníkom stala sesternica bratov Haščákovcov, Mária Kurucová z Ďurkovej. Po prevode areálu bývalého cukrovaru na nového vlastníka RS – real, previedol Miroslav Haščák svoj obchodný podiel v spoločnosti Eliton maďarskému podnikateľovi Norbertu Vörösovi a spoločnosť bola premenovaná na Voroston a od tej doby neuverejňuje žiadne dokumenty.

Takže zhrňme si, komu najviac prospela dvojnásobná vražda dvoch nevinných mladých ľudí Jána Kucia a Martiny Kušnírovej – OĽANO, SAS, ZA ĽUDÍ, PROGRESÍVNE SLOVENSKO, SME RODINA a apolitickému chrapúňovi Šeligovi. Všetko strany, ktoré na námestiach po vražde Kuciaka organizovali protesty a chceli ako PREZIDENT KISKA, „PREBRAŤ MOC“, alebo ako sa vyjadrila Nicholsonová „TU JE TREBA PREVRAT!“

Všetko osoby a politické strany financované a podporované PENTOU, ktorá KUCIAKOVOU vraždou získala kompletný politický vplyv na dianie na Slovensku a ktorá zastaví alebo bude manipulovať vyšetrovanie GORILY a zbaví sa svojich oponentov. Tiež sa zbavili svedka obchodov so ŠPIRKOM a VADALU použili proti SMERU a ROBERTOVI FICOVI, aby ho politicky znemožnili, na čo zneužili kontakty VADALU s TROŠKOVOU.

Nezvratný osud Vadalu

Videli ste ako Vagovič obhajoval Haščáka na súde a zamlčal materiály, ktoré mal Kuciak na Pentu, ktoré sa jednoducho stratili. Videli ste ako Aktuality.sk zatajili, že najväčší biznis s Vadalom robila Penta, ale ten najpodstatnejší zvrat ešte len príde.

Spomeňte si na Vagovičovu obavu, že ak by aj vyšetrovatelia chceli ísť do hĺbky, trošku majú zviazané ruky v tom zmysle, že predsa len tie kontakty talianskej mafie na Slovensku idú ku Smeru a tým pádom nebudú môcť byť až taký dôslední.

Samozrejme je to ďalšia Vagovičova dezinformácia v štýle talianskej stopy. V tejto súvislosti začneme trochu zabudnutým videorozhovorom redaktora Aktuality.sk s Róbertom Kaliňákom zo dňa 6.3.2018. Stojí za zhliadnutie. Kaliňák takmer skolaboval po tom, čo prezradil, že ´krajmerovci´ už roky vyšetrovali tzv. taliansku skupinu na východe Slovenska a získali o nich veľké množstvo informácií. Bolo naplánované zadržanie Vadalu a celý postup bol realizovaný v maximálnom utajení, aby sa zabránilo úniku informácií a prípadnému zmareniu zadržania.

Zadržanie Vadalu prebehlo v rámci medzinárodnej akcie, na ktorej spolupracovala slovenská a talianska polícia, benátska pobočka talianskeho antimafiánskeho útvaru DIA, slovenská generálna prokuratúra aj európska justičná organizácia Eurojust.

V rámci tejto medzinárodnej akcie bolo zadržaných spolu 17 osôb, 11 z nich skončilo vo väzbe, ďalší šiesti v domácom väzení.

Benátsky prokurátor Bruno Cherchi uviedol, že Vadala bol vyšetrovaný pre členstvo v skupine zameranej na „medzinárodný obchod s drogami a pranie špinavých peňazí“. Skupina využívala zdanlivo legálne kanály na dovoz drog z Južnej Ameriky a mala väzby na kalábrijskú 'Ndranghetu, konkrétne na klan Africo. Vadala mal údajne na starosti logistiku a financie.

Poďme však po poriadku. Slovenská polícia vedela o Vadalovom klane a začala konať ako prvá. Slovenská policajná pridelenkyňa v Taliansku sa so žiadosťou o informácie obrátila na antimafiánsky úrad 18. marca 2013. Slovenská polícia v tom čase vykonávala „vyšetrovanie spojené s využívaním zdrojov Európskej únie, v ktorom boli zahrnutí aj talianski občania“. Priložila zoznam ôsmich mužov, ktorých naša polícia podozrievala zo spolupráce s ´Ndranghetou. Ako prvého spomenula Antonina Vadalu. Ako ďalej prebiehala komunikácia, bolo vysvetlené v prvej časti. A bolo to v čase, keď mal Smer na Slovensku jednofarebnú vládu.

Informáciu z Ríma polícia nezahodila do koša. „Z našich policajných databáz a medzinárodnej policajnej spolupráce máme niekoľko činností a súčinností s talianskymi zložkami, ale všetky sme iniciovali my,“ zdôraznil Gašpar s tým, že boli to práve talianske zložky, ktoré niektoré žiadosti zo slovenskej strany vybavovali „veľmi pomaly a obsažne veľmi slabo.“ Povedal Gašpar v rozhovore pre Aktuality.sk a potvrdzovať to má fakt, že keď vyšetrovateľ žiadal urgentne od talianskej strany ešte vo februári 2014 informácie o niektorých osobách, medzi nimi aj o Diegovi R., odpoveď dostala slovenská strana až v októbri 2015.

Polícia potom konala aj naďalej v desiatkach prípadov spojených s Talianmi. Generálna prokuratúra pri analyzovaní „posledného“ článku Jána Kuciaka identifikovala 17 subjektov, z ktorých bolo 11 fyzických osôb a 6 právnických. Podľa mena a priezviska, alebo obchodného názvu potom bolo identifikovaných 73 prípadov, ktoré boli následne opätovne preverované.

Na talianskej skupine dlhodobo aktívne pracovala policajná protikorupčná jednotka i spravodajská služba. A ako vo videu uviedol Kaliňák, protikorupčná jednotka NAKA pod vedením Krajmera sa zaoberala rozsiahlou trestnou činnosťou korupčného charakteru Talianov na Východnom Slovensku, teda rodinami Vadalovcov a Rodovcov. Na takejto „skupine“ páchateľov roky intenzívne pracovala, túto vyšetrovala, pričom voči nim už v novembri 2017 t.j. 3 mesiace pred vraždou podali v „piatich skutkoch“ návrh na podanie obžaloby.

Podľa Trendu tak isto slovenská špeciálna prokuratúra, podala na Vadalu obžalobu pre pokus o zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a zločin subvenčného podvodu. Mal klamať pri žiadostiach o dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na svoju firmu Bio-Finiš. V prípade odsúdenia na Slovensku by mu hrozilo až osem rokov.

Z verejných zdrojov tiež vyplýva, že práve v roku 2017 túto taliansku skupinu na Východnom Slovensku začala rozpracovávať, „mapovať“ aj SIS. Firma Prodest poskytovala hlavne strážne služby a v minulosti sa jej podarilo podpísať aj zopár zmlúv so štátom.

Prodest mala v minulosti previerku so stupňom „dôverné“. Čo znamená, že jej štátne orgány mohli posielať utajované skutočnosti, napríklad ako menovanie veľvyslancov alebo citlivé architektonické nákresy. Potvrdenie však prestalo platiť ešte koncom marca 2013.

Firmu prevzali Taliani až v roku 2016 a denník SME získal žiadosťou podľa infozákona príkaz Krajského súdu v Bratislave na sledovanie telefónneho čísla firmy Prodest, ktoré prebiehalo počas šiestich mesiacov roka 2017.

Vyvrcholením týchto udalostí bola medzinárodná, prísne utajovaná akcia na zadržanie Vadalu. Taliansky investigatívny novinár Antonio Papaleo potvrdil, že slovenská a talianska polícia dlhodobo pripravovala medzinárodnú policajnú akciu, ktorej začatie určili na termín 1.3.2018 – teda len osem dní po zavraždení Jána a Martiny.

Vadala bol napokon zadržaný 13. marca 2018 za to, že podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami, za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

A Vagovič sa obával, či vyšetrovatelia PZ nebudú mať zviazané ruky pre „tie“ kontakty talianskej mafie na Smer, zatiaľ čo zapredaní presstitúti z Aktualít.sk kryli penťácky biznis s Vadalom.

Analýza obdobia pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Kuciak po svojom nástupe do Aktuality.sk napísal 14.októbra 2015 svoj prvý článok. O dva roky a necelé štyri mesiace bude zavraždený. Vo februári 2016 dostala redakcia Plus 7 dní od anonyma informácie o Troškovej vzťahu s Vadalom. Podľa Vagovičovej výpovede na súde sa Kuciak venoval talianskej stope 18 mesiacov a naviedla ho k tomu osoba, ktorej meno odmietol povedať. Vagovič povedal: „Viem, kto s týmto nápadom prišiel, ale nemôžem to povedať, aby som ho neohrozil“. To znamená, že Kuciak sa mal začať venovať Vadalovcom v auguste 2016, čo je asi päť mesiacov potom, ako prepukla aféra s Troškovou, kvôli článkom v Plus 7 dní.

Kuciak ako novinár musel mať vedomosť o sérií článkov na Plus 7 dní o Ficovej asistentke Troškovej a jej vzťahu s Vadalom. To znamená, že tá osoba, ktorá poskytla redakcií Aktualíty.sk listy z Mackovej korešpondencie, je identickou osobou, ktorá naviedla Kuciaka na taliansku stopu? Ak by to nebola identická osoba, na základe akej informácie by potom naviedla Kuciaka na taliansku stopu?

A mohla byť táto osoba tou istou osobou, ktorá poslala anonym do redakcie Plus 7 dní? (Zn. Strelec)

Dátum 21.2.2018, streda, deň vraždy.

Vagovič odchádza domov a posledný krát telefonuje Kuciakovi. V čase 18:27 Martina Kušnírová vychádza autom na hlavnú cestu smerom na Galantu. Išla pre Jána Kuciaka, ktorému sa deň predtým pokazilo auto a cestou zobrali z Kuciakovho auta aj batériu. V čase 19:03 obecná kamera zachytí ako sa vracajú naspäť. Za hodinu príde vrah. O 19:50 Martina Kušnírová chatovala so sestrou Jána Kuciaka. O 20:15 matka Martina volá svojej dcére, ktorá však jej hovor neprijala. Opakovane volá o 20:45 Jánovi Kuciakovi, ale ani ten hovor neprijal, pretože v tej dobe boli už obaja mŕtvy. Ich telá našli až 25.02.2018 v ne­deľu, potom ako znepokojení rodičia zalarmovali políciu.

Vraždu treba zasadiť do časového a dejového kontextu, kedy sa odohrali alebo sa pripravovali tieto závažné udalosti :

V stredu 21.2.2018 (v deň svojho zavraždenia) sa v zamestnaní dohodol, že od nasledujúceho dňa (štvrtka 22.2.2018) bude mať „home office“ a na budúci týždeň vykoná služobnú cestu – v pondelok 26.2.2018 sa mal Kuciak vydať osobne za Talianmi na východ.

O niekoľko dní neskôr 1.3.2018 sa mala uskutočniť medzinárodná, prísne utajovaná policajná akcia na zadržanie Vadalu.

Ak by došlo k zadržaniu Vadalu pred zavraždením Kuciaka, tak by celá operácia stratila zmysel, pretože k zadržaniu by došlo za Ficovej vlády a príbeh o tom, ako je 'Ndrangheta napojená na Úrad vlády, by vôbec nemal logiku.

Ak by Kuciak budúci týždeň navštívil Talianov a článok by bol publikovaný – presnejšie to čo prešlo Vagovičovou úpravou – talianska stopa by nikdy nevznikla, pretože článok neobsahoval žiadne odhalenie korupcie a nemohlo by vzniknúť žiadne podozrenie, že jeho nedopísaná časť mohla obsahovať neodhalené prepojenie medzi Robertom Ficom a stranou Smer na 'Ndranghetu. Na to, aby dezinformácia o falošnej talianskej stope mohla fungovať, musel byť Kuciak zavraždený a článok musel byť prezentovaný ako nedokončený. Kuciakov paradox.

Tieto okolnosti vytvorili časové okno, počas ktorého bolo nutné vykonať vraždu Jána a Martiny. Ideálny čas na vraždu nastal v stredu hneď po jeho príchode domov, kedy mu na druhý deň začínal home office a vrah (skutočný vrah) dostal niekoľkodňový náskok. Nebola to náhoda, že k vraždám došlo v tento deň a hodinu. Náhody neexistujú. A ako sa táto interná informácia zverená úzkemu okruhu ľudí tak rýchlo dostala k objednávateľovi vraždy?

Aby vzniklo to, čo sa nazýva Kuciakov paradox, článok musel ostať nedokončený a Kuciak spolu s Martinou museli byť zavraždení. Bez týchto dvoch okolností by talianska stopa vzniknúť nemohla. A nenasledovali by ani protesty a pád vlády. A ani táto najväčšia psychologická operácia v dejinách Slovenskej republiky. Preto Ján a Martina, museli byť zabití práve v stredu a nie skôr ani neskôr.

Slušný, milý … ideálna sakrálna obeť.

Takto zapredaní protislovenskí presstitúti ochránili objednávateľov a udial sa pripravovaný prevrat s účelom zbaviť stranu Smer moci, aby mohli nastúpiť ľudia, ktorí budú podporovať americké záujmy na Slovensku a najmä vojnu na Ukrajine a zakrývať svoje vlastné zločiny a zločiny ich sponzorov.