V nasledujúcej časti analýzy sa budeme zaoberať osobami spomedzi novinárov a agentov zahraničných spravodajských služieb, alebo presnejšie agentov pod novinárskym krytím, ktorí ako prví vypustili falošnú taliansku stopu. Talianska stopa bola vytvorená ešte pred zverejnením „posledného“ článku Jána Kuciaka. Bol to konštrukt, vytvorený v mediálnom priestore, prostredníctvom koordinovanej akcie iba niekoľkých osôb. Kuciakov „posledný“ článok a talianska stopa sú dve samostatné udalosti, ktoré by jedna bez druhej nemohli existovať a boli potrebné na dosiahnutie potrebnej emócie u obyvateľstva.
Talianska stopa bola o vytvorení príbehu ako Kuciak pracoval na 'Ndranghete a odhalil niečo, čo ho stálo život. Kuciakov „posledný“ článok potom vytvoril fiktívne prepojenie medzi 'Ndranghetou, Robertom Ficom a stranou Smer. Výsledný synergický efekt docielil prepuknutie protestov, ktoré viedli k pádu vlády a odstúpeniu policajného prezidenta.
V napätej atmosfére hneď po vražde tieto osoby v ľuďoch vytvorili dojem, že Kuciakova vražda súvisela s jeho prácou na Talianoch z 'Ndranghety, ktorým ochranu poskytovali osoby zo strany Smer na čele s premiérom Robertom Ficom, ale najdôležitejšie bolo tento dojem vytvoriť ešte pred zverejnením článku.
Pocit očakávania z odhalenia tajomstva, ktoré Kuciaka a jeho snúbenicu malo stáť život, ostal zverejnením článku nenaplnený. Neobsahoval žiadne odhalenie korupcie alebo dôkazy o prepojení Smeru na 'Ndranghetu a hlavne motív na vraždu. O to viac ale vybičoval emócie ľudí, na ktoré bola táto dezinformácia mierená, pretože keď ľudia nenašli nič, čo by predstavovalo dostatočný motív na zabitie Kuciaka a jeho snúbenice, začala pracovať ľudská predstavivosť. Ľudia potom logicky očakávali, že Kuciak odhalil prepojenie medzi Smerom a 'Ndranghetou cez Panama papers a to malo byť tým chýbajúcim obsahom jeho „nedokončeného“ článku a dôvodom jeho popravy.
V tejto analýze identifikujeme konkrétne osoby a spôsob, akým vytvorili taliansku stopu ešte pred zverejnením „posledného“ článku Jána Kuciaka. Týmto spôsobom sa im podarilo naprogramovať mysle miliónov ľudí k požadovanému správaniu v jednej z najväčších psychologických operácií v dejinách Slovenskej republiky. V skutočnosti to však bola len jedna z epizód v tejto dlhotrvajúcej hybridnej vojne.
Lenže nechali stopy a spravili veľa chýb.
Tom Nicholson
Prvá osoba, ktorá do mediálneho priestoru vypustila dezinformáciu o talianskej stope bol Tom Nicholson. Že Tom Nicholson je spravodajským agentom zahraničnej spravodajskej služby je dnes už verejným tajomstvom.
Tom Nicholson zohral dôležitú úlohu pri páde Mečiarovej vlády písaním napoly pravdivých článkov o jeho vile Electre. Vtedy bol Mečiar cieľom britských tajných služieb MI6. Nicholson sa objavil aj pri niekoľkých vraždách, ktoré otriasli Slovenskom.
Nicholson bol tiež poslednou osobou, ktorá komunikovala so zabitým právnikom Ernestom Valkom. Zverejnil spis Gorila a počas protestov bol jednou z kľúčových osôb. Brutálna vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice je teraz znovu spojená s Nicholsonom.
Nicholson bol prvý herec, ktorý vypustil falošnú taliansku stopu. Asistovala mu pritom milenka našej Pamely – Monika Tódová za slobodna Žemlová. O tejto Žemlovej (neskôr Tódovej) sa písalo už v Gorile, keď pomáhala Rejdovi rozvracať SIS. Toto sú tie naše najslávnejšie novinárske etalóny pravdy a morálky.
Hneď na druhý deň po nájdení tiel Jána a Martiny, v pondelok 26. februára 2018, o 15:57 hod. bol zverejnený článok Moniky Tódovej

Nicholson v ňom povedal, že Ján Kuciak robil na prípade, ktorému sa on venoval tiež. Nicholsona s Kuciakom spojil Marek Vagovič, aby si vymenili informácie. Alebo to bolo naopak a Nicholson je tá osoba, ktorá naviedla Kuciaka na Talianov a tá osoba, ktorej identitu Vagovič nechcel prezradiť? Neskôr sa okrem Nicholsona objaví ešte jeden kandidát. Čoskoro.
V pondelok pred vraždou si spolu písali. Spoločne sa mali venovať prítomnosti pravdepodobne talianskej mafie na východnom Slovensku. Išlo o podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska.
Nicholson spomenul Vadalov facebookový status pred voľbami v roku 2016. Status s menami troch predstaviteľov Smeru, ktorých Vadala odporúčal voliť. Išlo o mená: Stanislav Kubánek, Peter Chudík a Viliam Jasaň a že Kuciak pracoval na skupine, ktorá mala PRAVDEPODOBNE prepojenie na mafiánsku skupinu 'Ndrangheta z Kalábrie.
Podľa Nicholsona by zverejnenie článku znamenalo koniec čerpania eurofondov pre Talianov. Prečo by to malo znamenať koniec čerpania Nicholson nevysvetľuje, pritom Kuciakov „posledný“ článok eurofondy vôbec neanalyzoval. Nedáva to síce žiadnu logiku, ale keď sa na to pozrieme optikou, že Nicholson plní zadanie, tak potom to dáva zmysel.
Ďalej je to už len o Nicholsonovej snahe, čo najviac nasmerovať pozornosť na Smer. Prípad Chovanca, ktorý spomína, v ktorom svoju úlohu zohral špeciálny prokurátor Špirko, bol tiež súčasťou veľkého plánu na zničenie Smeru. Nicholson ako prvý použil vetu: „Pre novinára je najnebezpečnejší čas tesne pred zverejnením jeho zistení“. Jasné, a potom ide redakcia poslať Kuciaka konfrontovať talianskych mafiánov osobne a samého.
Je to tragikomické, ale aj keď Nicholson pracoval na rovnakom prípade a bol presvedčený, že to bola veľká špina, jediný fakt, ktorý zistil bol ten, že Vadala pred voľbami odporúčal voliť troch politikov Smeru. Tomu sa hovorí „investigatíva“.
Ďalej je to už len o tom, čo sa má podľa Nicholsona diať ďalej. Kaliňák by mal odstúpiť. Vláda Smeru tiež. Nicholson sa na konci rozhovoru ponúkol, že polícia by ho mala vypočuť, ale hneď na druhý deň zdrhol do Kanady za svojou životnou láskou, pretože pocítil potrebu vymieňať osrané plienky v domove dôchodcov. Nicholson sa tváril, že robil na tom istom prípade ako Kuciak, pritom ale jediné čo zistil, bol Vadalov status na FB. To na čom Nicholson robil v skutočnosti bola politická vražda.
Ak niekto vedel, že Jána a Martinu zabijú, tak to bol práve Tom Nicholson. Svoj odchod zo Slovenska avizoval už dva týždne dopredu, ale tesne deň pred odchodom stihol vypustiť správu o falošnej talianskej stope, ktorá mala viesť k pádu vlády. A znovu ako pri Gorile je Nicholson zase ten, ktorý stál za pádom vlády.
Rozhovor s Nicholsonom sa neskôr objavil v správach na RTVS. Celú reportáž sa agent Tom Nicholson snažil odvádzať pozornosť na falošnú taliansku stopu. Informácie nemali súvis s vraždou, ale vyvolali zdanie prepojenia vládnej strany Smer na taliansku mafiu. Každému je dnes jasné, že tieto médiá, ktoré chceli ísť tak tvrdo po vrahoch Jána a Martiny spravili všetko preto, aby odklonili stopu od skutočných vrahov a objednávateľov.
Ivan Mego
Druhý herec v poradí, ktorý vygradoval falošnú taliansku stopu bol Ivan Mego. Ivan Mego bol „investigatívny novinár“, ktorý pracoval približne 10 rokov v týždenníku Plus 7 dní a písal hlavne o témach spojených s kriminalitou, políciou, podsvetím. Objavil sa v Téme dňa na TA3, v ten istý deň ako agent a spolupáchateľ Nicholson, v pondelok večer 26. februára, o 20-tej hodine.
AllForMilan
Pri osobe Ivana Megu potrebujeme jedno odbočenie, pretože Megov posledný útok nebol na mafiu, ale na ešte vtedy živého generála Lučanského. Megove „kvality“ nám odhalia jeho posledné dva články z februára 2018. Prvý článok zo dňa 9.2. 2018 „ODHALENIE: V pozadí škandálom opradeného domu, ktorý ministerstvo vnútra vymenilo za policajné byty, je mafia“. V článku člen bytovej mafie rozpráva ako si vytipovali jedného bezdetného bezdomovca, ktorého chceli obrať o jeho nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Raz ho opili až tak, že sa udusil zvratkami. To ich nahnevalo, pretože sa to stalo ešte predtým ako sa im podarilo získať jeho nehnuteľnosti.
Mego tu manipulačne spojil dve veci. Ministerstvo vnútra a mafiu, ktorá chcela získať nehnuteľnosti, ktorých majiteľom sa nakoniec stal štát. Tento článok je z roku 2018, ale je iba pokračovaním série článkov z roku 2016–2017.
V tom roku sa objavilo viacero článkov o rôznych zámenách budov, ktoré vykonalo Kaliňákove ministerstvo vnútra. Minister vnútra Kaliňák vtedy čelil obvineniam z kšeftov s pozemkami. Aj Aktuality napísali článok ako Bašternákov brat spravuje byty, ktoré získal rezort vnútra pre policajtov, čo bola jedna zo zamenených budov. Matovič z toho spravil hysterickú kauzu a 3.mája 2017 na Plus 7 dní vyšiel článok s názvom „I. MATOVIČ: Pri zámene pozemkov prišiel štát o milión eur“
Článok z 9.2. bol iba pokračovaním antikampane proti Kaliňákovi. Rozruch však spôsobil aj druhý článok, vydaný iba deň predtým, 08.02.2018 „Nebezpečné známosti“, ktorý už napísal nový redaktor Pavel Knapko, ale s Megovou pomocou. Článok vyšiel len v printe. Na web ho redakcia nedala.
Šéf inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský a neskorší policajný prezident mal dovolenkovať a pravidelne sa stretávať so stíhaným biznismenom Chynoradským a v roku 2011 mal stráviť dovolenku v Chorvátsku s Petrom Šufliarskym, Jozefom Mičietom a Jaroslavom Matejovským, ktorý bol v minulosti odsúdený vo Švajčiarsku za prevážanie drog.

Lenže to bolo tiež také Matovičovo varenie z vody, pretože o vyše roka neskôr – 15.5.2019 vyšiel článok „Ospravedlnenie Plus 7 dní Gen. Mgr. Milanovi Lučanskému“
„PLUS 7 DNÍ sa ospravedlňuje za viaceré nepravdivé a zavádzajúce skutkové tvrdenia, ktoré zasiahli do osobnostných práv Gen. Mgr. Milana Lučanského. Uvádzané tvrdenia ohľadom stýkania sa Gen. Mgr. Milana Lučanského s p. Jaroslavom Matejovským sú nepravdivé, pričom na zverejnenej fotografií na strane 40 nie je s p. Jaroslavom Matejovským Gen. Mgr. Milan Lučanský. Rovnako sú nepravdivé aj tvrdenia ohľadom kúpy nehnuteľnosti v meste Sarasota za 95-tisíc dolárov a výstavby nehnuteľnosti v obci Bystrička za 330-tisíc EUR.“

Megov článok bol z 9.2.2018, ale ešte 13. februára 2018 vyšiel rozhovor s generálom Lučanským, v ktorom povedal, že keď sa prevalila Chynoradského trestná minulosť a „veci, ktoré narobil v USA“, podnikateľ najprv prosil, aby mu pomohol. „Odmietol som. Potom navrhoval, že bude polícii donášať na ľudí, členov bankomatovej mafie. Aj to som odmietol. Následne som cestou bezpečnostných orgánov v USA informoval o podozrivých aktivitách tohto pána a nakoniec bol z USA vyhostený,“ opísal Lučanský, ktorý teda za Chynoradského krokmi videl pomstu.
Vyhostenie z USA bol asi dosť pádny argument na pomstu. Podobne ako pri Kaliňákovi, aj pri generálovi Lučanskom už dlhšie prebiehala antikampaň. Šéf inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský: Čachre s vilou za státisíce! S voľbou nového prezidenta policajného zboru potom táto kampaň vrcholila. Rovnaké dezinformácie uviedol 9. apríla 2019, vo svojom blogu na denníku N aj Pavel Sybila, ktorý neskôr vstúpil do Progresívneho Slovenska. Vo svojom blogu sa pýtal, či človek (zavraždený gen. Lučanský) s takýmto profilom má byť najbližšie štyri roky policajným prezidentom.
Dnes, následkom vývinu posledných udalostí, začína ľudom zapleteným do tejto politickej vraždy pomaly povoľovať zvierač. Kolíková vie, čo jej hrozí. Ale za kráľa mediálnych hyen sa korunoval sám Marek Vagovič, keď po vražde Lučanského napísal tento brak: Udalosť týždňa Mareka Vagoviča: Lučanský nie je Kuciak. Jeho smrť spojila konšpirátorov s mafiou.
Podľa neho zatiaľ neexistuje dôkaz, že príčinou smrti exšéfa polície bolo niečo iné ako samovražda a tých, ktorí po toľkých jeho zraneniach špekulujú o bitke či dokonca vražde, označil za konšpirátorov a že Lučanského smrť zneužíva Fico a Pellegrini.
Hneď v nasledujúcom odstavci popiera, čo napísal v prvom, lebo v druhom odstavci napísal „Milan Lučanský nebol hocikto a je úplne legitímne pýtať sa, či kompetentní niečo nezanedbali. Či boli dosť ostražití a vnímali aj možné signály, že niečo nemusí byť v poriadku – a či ich správne vyhodnotili.“ Nenechajte sa ale zmiasť. Je to len Vagovičova predohra k proklamovanej samovražde.
Podľa Vagoviča to vyzerá, že „samotní dozorcovia urobili všetko, čo mali. To znamená, že Lučanského pravidelne monitorovali, o čom existuje aj kamerový záznam z okolia jeho cely. Ak by chýbala čo i len minúta, bol by to dôvod na pochybnosti. A otázky, či došlo k neúmyselnému skratu (výpadok techniky) alebo niekto vypol kamery zámerne a potom si to s bývalým policajným prezidentom vybavil inak.“
Lenže kamera zlyhala a zo záznamu chýbala viacej ako minúta. Tým bolo povedané všetko. Ak si chcete pripomenúť všetky tie ostatné náhody a zranenia, ktorých spoločný výskyt je štatisticky jednoducho nemožný, môžete TU. Sme právny a demokratický štát a toto sa tu deje.
„Milan Lučanský sa spýtal: Tak politikov?
Daniel Lipšic: Áno
Milan Lučanský: Tak začnem vami, pán Lipšic, čo na vás všetko viem.
Daniel Lipšic očervenel a došlo k hádke …“

Vyľakaný Mego

Po tejto krátkej odbočke sa môžeme konečne venovať tomu, čo Mego skutočne povedal v rozhovore na TA3. Bude to veľmi výživné, pretože spravili veľmi závažnú chybu, ktorá ich demaskovala. Záznam relácie Téma dňa na TA3 (rozhovor s Ivanom Megom a jeho herecký výkon je nutné pozrieť tu: Bývalý redaktor Plus 7 dní: Tému o mafii, ktorej sa venoval zavraždený novinár, mi v Pluske zhora stopli
V relácií na TA3 Mego vyzeral celkom vyplašene. V úvode zahral melodramatické intro a potom povedal, že s Kuciakom nemali blízky osobný vzťah, ale niekoľko krát si telefonovali, hlavne kvôli jednej téme / témam a tieto témy boli Megovi v týždenníku Plus 7 dní ZASTAVENÉ.
„A ja som ich posunul tam, kde možno mohli byť publikovateľné. Bolo to skrátka stopnuté zvrchu.Tú, tú presnú informáciu alebo prečo ten motív som sa nikdy nedozvedel, ale táto informácia skrátka vo mne išla. Týkala sa talianskej 'Ndranghety. Je to odnož mafie, ktorá má nejaké pôsobenie na Slovensku. A túto informáciu ja som nikdy von nedostal. Tak som ju posunul tam, kde sme mysleli, že je správne, aby táto informácia išla von.“
Bielik: „To je pomerne závažné, pretože z toho vyplýva, že Ján Kuciak pracoval práve na tejto téme.“
„Informácie ktoré mám, tak… Janko Kuciak už mal hotovú takmer túto tému, aspoň to, čo viem alebo by ju mal hotovú. Pracoval na nej niekoľko mesiacov. A práve preto aj tie informácie, ktorými ja disponujem sú toho charakteru, že je to jeden z hlavných motívov, aj pre políciu.“
ČO TO TEN MEGO POVEDAL?
Bielik: „To znamená, pri tejto téme konkrétnej (Bielik hľadí do pripraveného skriptu) predpokladám, teda že keďže ako hovoríš ty, ti ju stopli vo vydavateľstve Plus 7 dní a ty si ju dal jemu, prišiel z nejakými zisteniami a už to chcel publikovať?
„Túto informáciu mám, že to bolo tesne pred tým, než sa to malo začať celé publikovať, bola to celá séria nejakých článkov. Nejakých zistení, nejakých informácií. A tam je práve ten predpoklad, že sa to niekto pokúsil zastaviť, pretože tesne pred vrcholom publikovania investigatívneho materiálu, kedy už máte nazbierané gro informácií, konfrontujete práve tých hlavných aktérov toho ktorého trestného činu alebo zločinu, na ktorom pracujete. A vtedy konfrontujeme tých hlavných aktérov a príde k nejakej odozve. Buď vám zastavia článok alebo sa s vami vysporiadajú rôznymi hrozbami, ale to čo sa stalo doteraz, s tým sme… som nikdy nerátal.“
Bielik: „Vedel by si aj pomenovať tých hlavných aktérov… „?
Moment, stop, stop, stop pán Bielik!!! Počuli ste čo teraz Mego povedal? Povedal, že redakcia Plus 7 dní zastavila vydanie jeho hotového článku o 'Ndranghete a potom ako svoj hotový článok posunul Kuciakovi, aby ho zverejnil, Kuciaka zabili!
Nasledujúca otázka Bielika ako pomerne inteligentného človeka ovládajúceho základy primárnej logiky mala znieť INAK! Mal sa opýtať takto:
Pán Mego, povedali ste, že téma talianskej 'Ndranghety vám bola v týždenníku Plus 7 dní zastavená a že ste ju posunuli Kuciakovi, pretože v Aktualitách by mohla byť publikovaná?
Znamená to teda, že týždenník Plus 7 dní kryje taliansku 'Ndranghetu?
Týždenník Plus 7 dní patrí Pente. Znamená to teda, že Penta kryje taliansku 'Ndranghetu?
Penta patrí Haščákovi, znamená to teda, že Haščák kryje taliansku 'Ndrangethu a pravdepodobných vrahov Jána a Martiny?
Je možné, že Ján Kuciak odhalil prepojenie medzi 'Ndranghetou, Haščákom a Pentou? (napr. Špirkov spoločný biznis s Vadalom)
Lenže nie, to sa nestalo pán Bielik. Ani žiadne iné médium vrátane Kuciakových Aktualít sa nevrhlo na Pentu a nerozdupalo ju za to, že kryla taliansku 'Ndranghetu a vrahov Jána a Martiny. Všetky bývalé mainstreamové médiá a ich kúpené presstitútky píšuce iba na pokyn ich pánov ostali ticho, alternatíva spala a smeráci nereagovali tiež. Celé Slovensko bolo ako v tranze a fungovalo iba na cielene vyvolaných emóciach.
Pozorný čitateľ však povie, ale keď talianska stopa bola falošná, tak ako mohla Penta kryť 'Ndranghetu a vrahov Jána a Martiny? Pretože všetko, čo sa javí nejako, je aj tak nakoniec úplne inak.
Bielik a Mego však túto nevyvrátiteľnú stopu na Pentu jednoducho odignorovali. Namiesto toho sa všetka pozornosť obrátila na Roberta Fica a stranu Smer. Ďalej sa išlo podľa plánu. Mego najprv rozohral taliansku kartu: „Sú to členovia talianskej 'Ndranghety, pôsobiaci v Kalábrií alebo tá bunka, ktorá tu operuje na Slovensku a títo ľudia sa majú… sa venujú nejakým eurofondom, daňovým podvodom, možno iným veciam, ale je to niekoľko storočná talianska rodina, ktorá funguje v Taliansku, tak má presne tie korene teraz alebo nie korene, ale tu bunku zriadenú na Slovensku. Takéto boli zistenia. Ale Janko sa dostal niekde ďalej ešte.“
Potom ako bola talianska karta vyložená, Bielik začína pripravovať preloženie pozornosti na Smer. Pýta sa na väzby a Mego odpovedá. „Narazili, ale nemôžem teraz špecifikovať, vonku ma už čakajú policajti a mám ísť na výsluch.“
Mego, aj keď nepovie meno konkrétnej strany, jasne a nevyvrátiteľne povie, že narazili na väzby medzi talianskou mafiou a politikmi. V skutočnosti jedinou relevantou väzbou, ktorá sa neskôr objavila bola informácia o Jasaňovi, že podnikal s Vadalom a pritom o tom vedel každý, kto čítal článok na Plus 7 dni s pred dvoch rokov. Ale o tom, že Penta kryje 'Ndranghetu zase ani slovo a to ich demaskuje.
Celý príbeh potom spojili s hercom číslo jeden Tomom Nicholsonom. Mego tiež použil rovnakú formulku ako Nicholson. Akoby mali spoločné školenie. Čas pred zverejnením článku je pre novinára najnebezpečnejší. Akoby tu novinárov strieľali ako na bežiacom páse. Áno, je tu vražda Rýpala s pred desiatich rokov, ale tu nikto nezabíjal novinárov. S Nicholsonom je tu ešte jedna podobnosť. Mega vyhodili z redakcie pred dvoma týždňami od vraždy. Dva týždne pred vraždou Kuciaka stihol svoj definitívny odchod zo Slovenska oznámiť aj Nicholson. Samozrejme, predtým ešte stihol ako prvý vypustiť falošnú taliansku stopu. Nicholson sa potom vrátil na Slovensko a Mego sa onedlho zamestnal v Markíze.
Megov herecký výkon na konci si zaslúži standing ovation. „Teraz som na tej hrane, kedy si naozaj hovorím, že či to má zmysel.“
Bielik: „Keby si vedel, že takéto niečo sa môže stať, tak asi by si Jánovi Kuciakovi takúto informáciu neposkytol.“ Mego bez slov…
Akú informáciu poskytol Mego Kuciakovi? Čo bolo obsahom Megovho hotového článku? Akú informáciu Mego nikdy nedostal von? To, že existuje nejaký taliansky Vadala? Jeho týždenník to zverejnil už v roku 2016. Jediná nová vec, ktorá sa objavila v Kuciakovom článku boli informácie zo 4 listov od Mackovej, ktoré mala k dispozícií redakcia Aktualít.
Povedal, že na téme odrobil 3 týždne a Janko viac, niekoľko mesiacov. Podľa Vagoviča to bolo najmenej 18 mesiacov. Mego teda pracoval 3 týždne na bunke talianskej 'Ndgranghety na Slovensku a redakcia Plus 7 dní, ktorú vlastní Penta mu článok stopla a preto ho posunul Kuciakovi. To znamená, že Mego svoj HOTOVÝ článok poslal Kuciakovi.
Kuciak dostal hotový článok o 'Ndranghete od Mega a za 2 týždne bol popravený. Ale za čo bol popravený?
Čo presne Mego poslal Kuciakovi je v jeho mailovej schránke, ale jej obsah sa vo vyšetrovacom spise NENACHÁDZA. Stratil sa rovnako ako tá tona materiálu na Pentu?
Penta sa od Mega dištancovala. V dobe rozhovoru už dva týždne nebol jej zamestnancom. V článku bolo aj stanovisko Michala Teplicu, šéfa vydavateľstva Penty – spoločnosti News and Media Holding, pod ktoré týždenník Plus 7 dní patrí a ktoré doplnilo 27.2.:
„Vzhľadom k tomu, že som v pozícii generálneho riaditeľa News and Media Holding od 8.12.2017, neviem sa detailne vyjadriť k tvrdeniam Ivana Mega. Z aktuálnych medializovaných zdrojov vyplýva, že redakcia Plus 7 dni sa téme v minulosti intenzívne venovala. Príkladom je článok z roku 2016: Podnikateľská minulosť fešnej Troškovej: Jej obchodný expartner stojí pred súdom. Po internom zistení skutočností v redakcii Plus 7 dni vieme, že redakcia ako prvá a jediná sa už v roku 2016 venovala podnikaniu Antonina Vadalu na Slovensku a zverejnila všetky informácie, ktoré sa v tom čase dali overiť a zverejniť. Po publikovaní článku pán Vadala podal na spoluautorku článku Janu Šimíčkovú trestné oznámenie pre ohováranie. Nemáme informácie o tom, že by sa tejto téme venoval Ivan Mego a ani o tom, že by on odovzdával podklady nebohému kolegovi Jánovi Kuciakovi."
Šialený príbeh, talianska mafia, ktorá zabila Jána a Martinu, stopne vydanie článku – tak toto je prezentované v priamom prenose pred našimi očami a nikto z novinárov ani pán Bielik sa nespýta, že moment … to by potom znamenalo, že vedenie redakcie Plus 7 dní patrí k nim alebo ich talianska mafia k tomu nejako donútila.
Mego sa posnaží vytvoriť čo najkolosálnejší obraz o 'Ndranghete a povie, že Kuciak odhalil niečo viac. Iní herci zase doplnia, že Taliani mali prepojenie na politikov Smeru a stále sme ešte nevideli Kuciakov článok. Čo si potom majú ľudia myslieť? Celý príbeh je na svete ešte predtým ako si ho niekto prečítali.
Ak si to celé poskladáte dokopy. Kuciak spolupracoval s Nicholsonom. Mego mu poslal hotový článok, ktorý mu stopla redakcia Plus 7 dní. Kde v jeho „poslednom článku“ sa nachádza jeho 18 mesačná investigatíva? Nikde …
Ak niekto chcel, aby Kuciak vydal článok o 'Ndranghete takým spôsobom, aby tam boli veci, ktoré chcete, aby tam boli. To znamená 'Ndrangheta, Vadala, Trošková, Rusko, Jasaň a Fico. Spravíte to tak, že mu ho niekto, už tak napísaný prepošle a vymyslí sa preto legenda o tom, že jemu článok stopli a ešte ho aj vyhodili z práce. Bol by to takmer dokonalý príbeh s dokonalým alibi. Až na tú chybičku krásy, ktorá ich plne demaskuje. Plus 7 dní krylo 'Ndranghetu. Potom tento vyhodený novinár svoj hotový článok pošle Kuciakovi a Kuciaka zrazu zabijú. Vagovič potom do seba naleje fľašu vína a dokončí Kuciakov „posledný článok“, ktorý uzrie svetlo sveta deň predtým ako mali zatknúť Vadalu.
Alebo Mego mohol objaviť, že s Vadalovcami spolupracovala aj Penta a Mego za to dostal padáka, pretože s Kuciakovým článkom to bolo aj tak inak.
Táto psychologická operácia sa odohrala v dvoch dejstvách.
1. Talianska stopa bola o vytvorení príbehu ako Kuciak pracoval na 'Ndranghete a odhalil niečo čo malo byť dôvodom vraždy.
2. Kuciakov „posledný“ článok vytvoril fiktívne prepojenie medzi 'Ndranghetou a Robertom Ficom a stranou Smer.
Herci vytvorili výbušnú energiu. Článok fungoval ako hromozvod, ktorý všetku tú energiu nasmeroval na Fica a Smer.
Kuciaka zabili. Kuciak pracoval na 'Ndranghete. 'Ndrangheta je napojená na Smer. Fico zabil Kuciaka.
A ten poznáte?
Sused mi zabil mačku. Sused volil Fica. Fico mi zabil mačku.
Pavla Holcová
Pavla Holcová je podobne ako Tom Nicholson, tiež agentkou istých služieb a záujmov. Ak sa pýtate ako sa stať tajnou agentkou ako Holcová, tak cez inzerát, na ktorý ju upozornila jej profesorka Housková, ktorá ju učila na fakulte. „Jak se stát tajnou agentkou? Přes inzerát, jako Pavla Holcová“
V roku 2008 skončilo prvé pôsobenie vtedy dvadsaťsedemročnej Pavly Holcovej ako koordinátorky kubánskych projektov v mimovládke Človek v núdzi. Kubánska polícia prestala veriť jej hre na turistku, zobrali jej pas a spolu s jej rumunským kolegom bola policajtmi eskortovaná až k svojmu sedadlu v lietadle. Posádka bola upozornená na to, že sú nebezpeční a až potom dostali späť svoje letenky a pasy s razítkom Persona non grata.
Novou prácou Pavly Holcovej sa stalo investigatívne spravodajstvo, ktoré „rúca korupčné režimy“. Napríklad v roku 2014 vydala článok o veľkom množstve nenahlásených investícií Saša Mijalkova, ktorého formálny titul bol šéf Macedónskeho úradu pre bezpečnosť a kontrarozviedku. Slušný výkon na dve novinárky. Detailne analyzovať majetkové pomery šéfa tajnej služby v Macedónsku. V skutočnosti sa asi Saša nesprával podľa očakávaní demokratických krajín, tak Holcová poslúžila na jeho diskreditáciu. Či Saša bol, alebo nebol zapletený v korupčných aktivitách nie je podstatné. Sašu bolo potrebné vymeniť, pretože takto sa rúcajú režimy. Vadí vám šéf tajných služieb? Pošlete Holcovú, vykoná.
Holcová odhaľuje kriminalitu a korupciu na najvyšších miestach a ako investigatívna novinárka sa objaví všade tam, kde jej správy prispejú k zvrhnutiu „skorumpovaných“ vlád vo východnej Európe, takto je vykreslená vo videu o Holcovej od International Center for Journalists (ICFJ) z roku 2021. Pri sledovaní tohto videa človeku padá sánka. Je krátke. Má len 3 minúty, ale musíme Vás upozorniť. Sledovaním videa sa dostanete do alternatívneho vesmíru.
Po dvoch rokoch od vraždy a potvrdenia talianskej stopy ako falošnej, sa o Holcovej vyjadrujú ako o nebojácnej novinárke, ktorej vyšetrovanie viedlo k pádu vlády Slovenskej republiky. Po vražde Kuciaka a jeho snúbenice Holcová viedla investigatívny tím, ktorý odhalil detaily ako a prečo boli zabití.
Kuciak skúmal prepojenia medzi talianskou mafiou a slovenskou vládou. Holcová sa postarala, aby tieto neetické a ilegálne konexie boli zverejnené. Jej príbehy vyvolali protesty a zvrhli vládu premiéra Roberta Fica a tiež si vynútili odstúpenie prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Traja ľudia boli uväznení vrátane strelca.
Možno nejaký Američan na druhej strane oceánu, ktorý ani nevie kde je Slovensko, môže uveriť, že nejaká Holcová písala články, ktoré viedli k pádu vlády Roberta Fica. Nevadí, že talianska stopa bola falošná. Prepojenia medzi 'Ndranghetou a Ficom sú vyvrátený nezmysel. Ale dať dokopy meno Fica, Gašpara a tých troch takzvaných odsúdených za vraždu Kuciaka je vrchol maximálnej manipulácie.
Sánka Vám padne ešte viac, pretože Holcová ďalej vysvetľuje, že tí traja odsúdení (Marček, Szabo, Andruško) Kuciaka zabili preto, pretože chceli Jána umlčať a umlčať jeho reporty. Zaujímavé je, že na Kočnera nejako zabudla a nepadlo o ňom ani slovo.
Ďalej sa vo videu spomína ako v roku 2014 odhalila, že šéf Macedónskeho úradu pre bezpečnosť a kontrarozviedku – už spomínaný Saša Mijalkov – mal nedeklarované nehnuteľnosti v hodnote dvoch miliónov dolárov. A hádajte čo? Bol donútený rezignovať a vedenie krajiny tak isto. To ste nečakali, že?
A dnes jej české investigatívne centrum obhospodaruje nelegálne získané informácie v objeme 75 TB dát z vyšetrovania vraždy Jána a Martiny a Kočnerových nahrávok. Ako môže niekto z polície vyniesť takéto kvantum informácií? Ak môže uniknúť niečo takéto a v takomto rozsahu, rovnako ako informácie o utajovaných svedkoch? – tak to presne vyzerá, keď v štáte prestanú existovať utajované skutočnosti a s informáciami sa kšeftuje rovno s vidlami a používajú sa iba na vydieranie.
Toľko k objasneniu pozadia agentky Holcovej a prichádzame k jej úlohe v roku 2018 pri vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Teraz sa dostávame do obdobia tesne po zverejnení „posledného článku“ Jána Kuciaka, kedy na TV JOJ vznikol prvý rozhovor s českou novinárkou Holcovou o Kuciakovi. Článok s archívnym videom je zo 6.3.2018. Názov nabáda na veľké odhalenie, ale opak je pravdou. „EXKLUZÍVNE: Česká investigatívna novinárka prezradila, na čo Kuciak pred smrťou prišiel“.
Video nájdete na linku vyššie, ale podstata rozhovoru je v týchto dvoch odstavcoch:
„Dokonca s ním komunikovala aj krátko pred jeho smrťou. „Komunikovala som s ním v stredu popoludní, kedy mi vlastne poslal novú informáciu, že došlo na napojenie ďalšieho politika zo strany Smer na týchto Talianov. Inak sme spolu komunikovali cez zabezpečené kanály, všetko bolo šifrované,“ hovorí Holcová. Toto zistenie, podľa nej, nebolo nič tak závažné, čo by celú kauzu zvrátilo, alebo otočilo niekam inam.“
Meno politika zatiaľ zostáva verejnosti skryté. Odpovedala aj na otázku, či sa chystá článok dokončiť. „Ja sa budem snažiť, respektíve ten článok bol z prevažnej časti už publikovaný, tam v podstate chýbali hlavne už len rozhovory s tými aktérmi, ktorých sa to týkalo a niečo málo ešte – nejaké časti tam chýbali, ale to vám nebudem prezrádzať,“ dodáva Pavla.
Hneď prvá veta dáva Holcovej veľkú autenticitu, pretože s Kuciakom komunikovala ako jedna z posledných a spolupracovala s ním na Talianoch. Kuciak bude o niekoľko hodín zavraždený, ale tesne pred smrťou stihol Holcovej predať NOVÚ informáciu o napojení ĎAĽŠIEHO politika zo strany Smer na taliansku mafiu. V tej dobe to bola tak výbušná informácia akoby ste liali benzín do ohňa.
Prví dvaja herci vytvorili konštrukt, že Kuciak pracoval na 'Ndranghete. Článok potom vykonštruoval prepojenie medzi 'Ndranghetou a Smerom. Kuciak a 'Ndrangheta. 'Ndrangheta a Smer. A Holcová pridala napalm. Aj keď dodáva, že nešlo o nič závažné a na veci to nič nemenilo. Meno politika ostalo verejnosti skryté a skryté ostalo asi aj dodnes.
Ľudská predstavivosť mohla začať pracovať. Ľudia očakávali presne to, čo sa novinár opýtal Kaliňáka. Spojil Kuciak taliansku mafiu s Panama papers a dostal sa na slovenských (smeráckych) politikov? Ľudia nie sú hlúpy a všetci na základe takýchto informácií očakávali, že Kuciak prišiel na niečo vážne, že našiel nejaké prepojenie na Smer a Vadalovcov v Panama papers. Toto spolu s ich vraždou vytvorilo výbušnú zmes.
Odznaky už boli vyrobené a protesty mohli začať.
Chúďa Holcová, pamätáte sa na tú aféru, keď prišla ako svedok na políciu a tá jej potom zobrala mobil? Teraz už viete, prečo sa zo svedka stal podozrivý? Opozičný poslanci, Reportéri bez hraníc, slovenskí vydavatelia a všetci novinári protestovali. Ale čo sa predtým nestalo? Holcovej sa predtým pokazil mobil a musela ho resetovať do továrenského nastavenia čím vymazala všetky údaje. Zas tie náhody. Koľko ste ich už napočítali?
Tanec na hroboch
A potom začal tanec na hroboch. Pozrite sa spätne na dobové videá a nebudete chápať, akým ľudom ste verili. A ako sa na Vás pozerali vtedy a dnes s úsmevom na perách. Nebudete chápať, s ako ľahkosťou Vám klamú priamo do očí. Ako ani vražda ich kolegu a kamaráta pre nich neznamenala vôbec nič. S hnusom sa odvrátite pri ich klamstvách ako od najväčších hyen a presstitútok.
Ale mesiac po vražde Jána a Martiny povedala Holcová aspoň raz pravdu, keď hovorila o tom, ako sa s Jankom nad pivom bavili o tom, aký by mohol ICH text mať dosah. Možno by Mária Trošková mohla dostať výpoveď. Možno. Možno by Viliam Jasaň mohol diskrétne odísť do dôchodku. Možno. Ak by Kuciak ostal nažive, toto by bol maximálny možný dopad článku. A aj to len možno. A možno by sa nestalo vôbec nič. Všetko bolo dávno zverejnené. Na rozdiel od nej, Vagovič vtedy hovoril, že Janko priprav sa, lebo možno padne vláda. Teraz sa niekde trasie v kúte s povoleným zvieračom.
Robert Fico vtedy položil základnú otázku, ktorá je dnes o to zrejmejšia. V koho prospech? Komu pomohla vražda Jána a Martiny. Vláde alebo opozícií? Pre opozíciu sa ich vražda stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým vyhnali ľudí do ulíc, pretože takýmto spôsobom chceli získať moc, pretože opozícia to nie je schopná dosiahnuť v slobodných a demokratických parlamentných voľbách.